Nové odpadové hospodářství?

Čau,
registroval jsem informaci o zvýšení poplatků za odpad pro obyvatele Boskovic. Zároveň taky nějaké snahy o reformu, zejména od @Lukáš Holík.

Dneska jsem viděl skvělou reportáž v ČT o třídění v Šitbořicích, ukazovali tam graf snížení komunálního odpadu na obyvatele během několika let, což vede logicky i ke snížení nákladů na svoz komunálu. Navíc současným trendem je zvyšující se poptávka/cena tříděného odpadu.

Jak se to teda u nás vyvíjí a není teď ten správný čas celou věc reformovat a přenastavit smlouvy se zpracovatelem odpadu SITA SUEZ? Něco jako:
"Hele, odpady jsou dneska drahý zboží, který od nás dostáváte naservírovaný zadara a za ten zbytek vám ještě hrubě platíme, takže si to trochu upravíme, vy to budete dělat levněj, efektivněj a lidi pro vás líp"?

Nebo je to celý jinak? :slight_smile:

2 Likes

To asi není v zásadě úplně marný, jen si neumím představit (bez jakékoliv negace) jak by to fungovalo tady ve městě, v částech kde jsou bytové domy a každý tak nemá před vlastním domem "adresně" v určitý den narovnaný vytříděný odpad na svoz a nosíme je tak k velkoobjemovým kontejnerům.

Třídění odpadu by mělo být za mne samozřejmostí a už si skoro nedokážu představit, že bych každý týden nechal vyvážet popelnici jako to bývalo dřív (teď to je tak jednou za měsíc+)

Když jsem tento příspěvek četl, hned jsem si vzpomněl na to, jak pracují, či lépe chtějí pracovat s odpadem v Hranicích, kde sběrný dvůr pojali zároveň i jako edukační centrum.

Studii jim zpracoval v roce 2017 známý ateliér Chybík + Krištof architects - zatím je to pouze ve vizualizaci a modelu, ale přijde mi to rozhodně krok správným směrem. Edukace a uvědomění si, že odpad není pouze vyhození věci do popelnice je základ. Bez toho budeme neustále klít, že se ceny za odpad zase zvyšují, ale velká většina z nás pro to sama není ochotna něco udělat, aby to tak nebylo.

4 Likes

Čína, která je světově největším odběratelem plastového odpadu, ho zhruba před rokem prakticky přestala vykupovat, takže ceny za výkup plastu šly o desítky procent dolů (viz například ČT24). Takže naše vyjednávací pozice, pokud to dobře chápu, není takhle růžová.

@Marek napsal o chystaném systému odpadů podrobný text:

Stručně řečeno: Poplatek pro všechny by zatím měl zůstat stejný, ale kdo přejde do nového systému a bude třídit, má šanci si ho snížit.

3 Likes