Cena centrálního zásobování teplem

Radní rozhodli, že příští rok cena tepla z Centrálního zásobování teplem (CZT) zůstane na 664 Kč za GJ jako letos. Musí ji ale dotovat z rozpočtu města částkou 2,5 milionu, jinak by vyletěla o 120 korun nahoru. (Radnice chce na příští rok cenu tepla z centrálních kotelen vyrovnat s jinými zdroji) Rada tvrdí, že cena je dostatečně konkurenceshopná, aby zůstali odběratelé dál v systému CZT. Na konci roku 2019 totiž končí po 15 letech smlouvy na odběr tepla pro více než tisícovku domácností. Problematiku CZT sleduji už tři roky a zatím vždy šla cena dolů: v roce 2016 byla na 726 Kč za GJ, v roce 2017 na 691 Kč za GJ a letos na 664 Kč za GJ. V příštím "kritickém" roce pro zachování systému CZT ale cena dolů nepůjde (pro mě celkem nepochopitelně), do budoucna, až vše bude provozovat město (bude ještě co?), by prý měla. (Možnost byla na stole, ale radní ji zavrhli). V Blansku, kde už si vše provozují sami, byla letos letos cena 528 Kč za GJ, příští rok bude 552 Kč za GJ.

Problematiku CZT sledují Ohlasy (Marek Osouch) od roku 2015. Všechny články, komentáře k nim a diskusní příspěvky na dané téma ale zůstávají bez jakékoliv odezvy. Proto mne nepřekvapilo, že bez odezvy zůstal i můj poslední diskusní příspěvek v Ohlasech pod článkem Z radnice: sociální byty, parkování na Července, bourání tělocvičen (7. 5. 2019). A to i přesto, že ke kauze CZT uvádí alarmující informace. Proto ho zde ocituji, i když vím, že je to házení hrachu na zeď.

V článku z 27. listopadu 2018 hned první věta zní: „Tisícovka domácností odebírajících teplo z centrálního zásobování teplem se může těšit na to, že od příštího roku nebude platit více než ty, kde mají vlastní kotel.“

Těšení vystřídalo zděšení, ačkoliv starosta uvedl (Boskovický zpravodaj únor 2018), že „Rada města Boskovice snížila výši nájemného dodavateli tepla ZT energy o 2 450 000,- Kč, čímž se podařilo dohodnout cenu tepla na rok 2019 ve výši 652,- Kč za GJ, tedy o 1,8% nižší než v roce 2018.“

To je velká mystifikace, kterou dosud nikdo nedementoval. Dodavatel tepla ZT energy totiž odběratelům tepla oznámil, že cenu tepla na rok 2019 určil ve výši 750,- Kč za 1 GJ.
Ale nejen to. Smluvní cena za jeden GJ byla dokonce ex post zvýšena i za rok 2018, a to z 652,- na 749,74 Kč! Z deklarovaného snížení o 1,8% se rázem stalo navýšení ceny o 15%. To už se široké veřejnosti ovšem neoznámilo. Ani nevíme, u koho těch 2,5 milionu nájemného nakonec skončilo. Domnívám se, že za této situace se ta v úvodu zmíněná tisícovka domácností už těší, až budou mít vlastní kotelnu. Současně je to selhání tolikrát vzývané informovanosti občanů vedením města.

2 Likes

Tohle mně moc nejde do hlavy, jak může dodavatel zvýšit cenu služeb ex post? Není to trochu jako kdybych si objednal v kavárně čaj za 50 a po vypití mi číšník oznámil, že se cena zvýšila na sto?

1 Like

Vždy v prosinci se uzavírá dohoda o ceně na příští rok. Dohodnutou cenu lze změnit jen se souhlasem odběratele. To se nestalo, přesto po roce dodavatel oznámil odběratelům, že ve vyúčtování bude cena jiná. Možná jsem neměl použít odborný termín „ex post“, ale spíše prosté „lumpárna.“

A opět se nemluví o tom, že město dohodlo cenu dotovanou 2,5 milionem z obecních peněz, která však dávno neplatí. Reklamu si město udělalo grandiózní, pravdu doteď nikdo nepřiznal. Nebo je pravda, jak nám tvrdila jednatelka ZT energy, že k žádné dohodě nedošlo? To nebere spousta hlav, nejen Tomášova. Městu budiž připsáno k dobru, že k písemné stížnosti několika SVJ se připojilo.

2 Likes

@elefen: Já se moc omlouvám, nedokázal jsem na tiskovce ty informace všechny dobře pobrat a dostatečně reagovat. Plánujeme se tomu určitě věnovat, ale máme svoje limity... Moc díky za podrobnější vysvětlení.
Zatím mi není úplně jasné, co mohlo či mělo město udělat jinak. Na mě to trochu dělá dojem, že firma ví, že s tím končí, takže teď zkusila ještě napálit závěrečnou sezónu. Promeškalo město něco? Může udělat něco jiného, než to postoupit ERÚ?

3 Likes

Bohužel nejsem neustále v Boskovicích, takže nemůžu tak aktivně všechno sledovat. CZT rozhodně chceme dál posouvat, cena Vámi uváděná i v našem článku po doptání se na radnici je překvapivá, ale z vysvětlení radnice sám nejsem moc moudrý. Budu se doptávat i u provozovatele, ale záleží zda a jak odpoví.

3 Likes

Děkuji za Vaše reakce, zvláště Markovi Osouchovi za jeho již několikaleté sledování. Město poslalo ERÚ nesouhlasný dopis s postupem dodavatele a připojilo k němu náš stížný list. Zřejmě se to zvrtlo v truc válku dodavatele s městem, které s velkým předstihem svůj záměr převzít CZT deklarovalo. ZT se svým záměrem prodloužení pronájmu ale neuspělo. Na příští týden (20. května) město svolává schůzku s odběrateli, tak uvidíme.

3 Likes

V komentáři jsem uvedl, že cena za 1GJ na rok 2019 bude 750,- Kč. Správně má být 650,- Kč. Za chybu se omlouvám.

1 Like

Tady @Marek podnikl další heroický pokus nás v tom všechny trochu líp zorientovat:

2 Likes

Tak doufám, že se povedlo :slightly_smiling_face:

1 Like

Boskovická radnice se setká u kulatého stolu s největším zástupcem odběratelů tepla (SBD Radost) a s dosavadním dodavatelem tepla ZT energy Blansko. Setkání se uskuteční na městském úřadě v Boskovicích ve středu 12. června. Následně by pak mělo ještě koncem téhož měsíce proběhnout setkání odběratelů tepla s dodavatelskou firmou ZT energy. Bude lépe?

Do Boskovic se nedostanu, takže budu rád za reakce, co se na setkání dozvíte a co tam padne.