Samoobslužný chytrý obchod

Poslední dobou začínáme dotovat malé obchůdky v okolních vesnicích, protože jinak by se jejich provoz nevyplácel a majitel by je zavřel. Viz například report ze zastupitelstva před rokem:

Dále zastupitelé také potvrdili návrh městské rady na dokrytí provozu prodejny ve Vratíkově ve výši 120 tisíc korun. Jednota žádala přes 167 tisíc.

Tady je zajímavé řešení, chytrá samoobsluha:

Člověk, který sem zajde na nákup, nejprve odemkne jeho dveře pomocí mobilní aplikace. Kamerou v mobilu pak naskenuje požadované zboží a přes telefon nakonec celý nákup i zaplatí. V obchodu jsou umístěné kamery, přes něž operátoři Lifvsu na dálku kontrolují, zda si zákazník namarkoval všechny položky.

A tady je web výrobce toho řešení, https://www.lifvs.se/.

Chápu potenciální milión výtek, ale stejně mně to přijde zajímavý (například pro @Lukas.Holik), tak sdílím :slight_smile:

3 Likes

Možná by to taky bylo zajímavé pro kraj, který na ty venkovské samoobsluhy doplácí myslím nejvíc. Zároveň by mohl přijít s nějakým cíleným a plošným návrhem, aby to podpořil.

2 Likes

Moje první babička bydlí na vesnici, druhá taky. Jedna má Aligátora, druhá Evolveo Easyphone. Obě mají na telefonu SOS tlačítko - kdyby něco. Ani jedna nemá internet a ani PC a ani platební kartu. Jedna má na dvorku slepice, druhá už ne - je moderní a kupuje vajíčka v obchodě. Zkusím jim koupit dotykáč s Androidem a data. Můžu je naučit i QR kódy, internet banking a Skype (kvůli farářovi)...
No a telefon zůstane na poličce vedle křížku a obrázku Madony. A babička bude mít hlad. :flushed:

2 Likes

To je dost dobrá poznámka. Já jen abychom si automaticky nemysleli, že co se ovládá chytrým mobilem, je jednodušší.

Jasně, to je první z toho „miliónu výtek“, co jsem zmiňoval. Já si naopak dokonce myslím, že co se ovládá chytrým telefonem, je obvykle složitější :slight_smile: Ale například Amazon testuje model, ve kterém už není potřeba skenovat kódy telefonem, ale obchod sám pozná (díky kamerám), co dáváte do košíku (píše třeba BBC). Obecně mně na tom přijde nejzajímavější ta snaha přemýšlet, jak to nakupování na periferii vyřešit jinak než tím, že budeme dlouhodobě dotovat nerentabilní prodejnu.