Sportovní hala se vrací do Červené zahrady?

Co Tomáš nazývá záhadou, záhada není. Psal jsem o tom již víc jak před půl rokem, když jsem uvedl, že „ o halu na Hybešce vůbec nejde, ale jde o ty pozemky“. Při tom v darovací smlouvě je podmínka o vrácení pozemků, pokud tam hala nebude. A ona nebude a pozemky jsou dál ve hře.
K tomu jsem napsal, že se začnou hledat důvody, proč je (nebo jak je) nevrátit. Že tomu tak bude, napovídá nedávné vyjádření paní Hamalové (Jak to vidí opozice) o tom, co by na těch pozemcích mělo, nebo mohlo být. K těm návrhům nemůže být námitek. O to ale jde až v druhé řadě. V první řadě jde stále o ty pozemky. Je příznačné, že o vrácení pozemků nikdo nemluví, ani nepíše.

Pan Provazník správně napsal, že „ přístup zodpovědných je stále stejný a jeho součástí je zejména jednat bez vědomí veřejnosti.“ Důvody jsou nasnadě.

1 Like

Na tohle je ještě brzy, není? Zatím pořád platí rozhodnutí zastupitelstva stavět na Hybešově a chápu, že nikdo nechce dopředu spekulovat. Každopádně ty podmínky daru mně tehdy přišly jasně stanovené – když jsem je naposledy viděl (nevím, jestli jde o to schválené znění), tak jsme se zavazovali do roku 2025 vybudovat na místě halu, anebo pozemky vrátit.

Myslím, že evidentní proti je cena. Ale kdybychom do toho třeba šli napůl se soukromým investorem, který by tam udělal ten supermarket, tak by mně to přišlo docela zajímavé.

2 Likes

S tím supermarketem bych byl asi docela opatrnej. Pokud bychom jej tam chtěli nějakým způsobem zapracovat, tak je potřeba počítat dle normy krom vlastní budovy minimálně s jednou takovou plochou parkování navíc, než máme teď např. hned vedle navržené plochy tenisových kurtů.
Už tak tam ty jednotlivá sportoviště seskládat, aby nebyla rozházená jak když člověk hraje mikádo, nebyl asi úplně triviální úkol a vlezlo se to tam, řekl bych s odřenýma ušima. Myslím, že ještě navíc supermarket tam spíš nenacpem než ano.

Rozumím tomu, že by bylo prima, mít určité procento občanské vybavenosti i na druhé straně města, abychom si nezacpávali ulice auty, která jezdí z rezidenčních částí na východě města (které budou do budoucna expandovat, pokud se tak neděje už teď) do obchodů v západní části města.

Troufnu si říci, že by asi nebylo úplně vhodné do takto koncipované části města, krom docela velkého počtu návštěvníků všech sportovišť (denně se zde vyskytujících), v létě pak umocněnou ještě navíc návštěvníky koupaliště přivést dopravu zajíždějící k supermarketu. Tyto dva provozy, potkávající se v jedné, už tak docela komplikované části města, si zde úplně nedokážu představit - myslím, že by to do budoucna přinášelo spíš další problémy.

O tomto jsem už uvažoval a myslím, že jsem to už i veřejně zmiňoval zde dříve - areál Červené zahrady není "ideální rovná placka", byť se to tak na první pohled může zdát.
Už jenom rozdíl mezi výškou komunikace při vjezdu od starého pivovaru a hrací plochou fotbalového hřiště není nezanedbatelný a bude přes palec něco k 8-9 m a nepředpokládám, že bychom niveletu fotbalového hřiště nějak výrazně upravovali.

Například v místě, kde je ve zveřejněné variantě studie rozhraní tenisových kurtů a navazujícího parkoviště je poměrně slušné převýšení a nyní to zde vypadá takto (odkaz na panorama Mapy.cz). Tipuji to zhruba na docela reálnou výšku pro jedno patro krytých, laicky řečeno podzemních garáží (podzemní garáže jako takové zde vzhledem k podloží samozřejmě nepředpokládám).

Představoval jsem si spíš, že bychom určité části areálu, které to umožňují, mohli řešit například s parkováním, které by využívalo těchto výškových úrovní. Například na střeše zmíněného parkoviště by mohly být klidně ony tenisové kurty. Ano, jistě - bylo by to dražší, ale tuto plochu areálu bychom využili hned dvakrát, což by tu cenu mohlo myslím ospravedlnit.
Dalo by se tak například uvažovat, že "na střeše" se bude hrát tenis (nebo ji využiju jiným způsobem), zatímco dole budu mít i v největších vedrech auto po návštěvě koupaliště ve stavu, že si nebudu za sklem uvnitř moct dělat grilovací párty...

Stejně tak vidím poměrně velký výškový rozdíl, mezi terénem po bývalém lihovaru a komunikací procházející u kurtů (odkaz na panorama Mapy.cz) už v areálu Červené zahrady - opět to tipuju na výšku regulérního místa pro parkování osobního automobilu - viz osobní auto a jeho výška na obrázku vpravo.

Koncept areálu Červené zahrady je podle mne konečně kvalitně zpracovaný a předpokládám, že s uvedeným konkrétním tvarováním terénu a na něj navazující zástavbou by mohl pracovat např. generel dopravy, který doufám na celý areál vznikne a který zafixuje základní sít páteřních komunikací, které bude třeba udělat, než cokoliv do areálu začneme nového vkládat.

4 Likes

Ať přemýšlím jak přemýšlím, stále mně při
čtení věty "monumentální příběh naší putovní sportovní haly zakončíme velkým návratem na Červenou zahradu" od @zoul napadají jen sarkastické repliky. V tomto příběhu totiž není jisté nic. Za to ovšem @zoul nemůže. :pensive:

1 Like

Vnímám už to taky jako finále. Často říkám o boskovické politice věci, ke kterým dodávám: Rád bych se mýlil. Tak tady asi musím říct: Nerad bych se mýlil.
Ale máme tady kvalitní a dobře zpracovaný záměr, velmi pravděpodobně velkou, možná i úplnou politickou shodu + je to varianta, která měla největší podporu veřejnosti. Je tady jednoznačná vůle to udělat (a když je ta, jsou i peníze). Vlastně mě nenapadá, na čem by to mohlo zkrachovat. Můžeme samozřejmě lkát, že jsme v téhle situaci nebyli před dvěma lety, případně před dvaceti lety. S tím ale nic nenaděláme. Nedotáhnout to teď ke stavbě haly už by bylo myslím i na boskovické poměry trochu moc. Jsem samozřejmě zvědav, jak rychle to půjde. Kopne se do konce volebního období? Čekám poměrně rychlou akci. No nerad bych se mýlil! :slight_smile:

4 Likes

Tomáši, nechci být úplný škarohlíd, ale kde se bere tvůj nekritický optimismus, zvlášť v otázce sportovní haly, u které dochází k častým zásadním změnám a u které není zárukou ani odhlasování v zastupitelstvu, ba ani "kopnutí do země"? Navíc vyjadřuješ optimismus ohledně financí ("když je vůle, jsou i peníze"). Já se omlouvám, ale jsou snad peníze na knihovnu? Jsou peníze na Sokolovnu? Jsme v období přebytku investičních prostředků? Není zde hrozba zkrácení rozpočtů obcí? Ne. Proč ten optimismus? Tipovací soutěž, zda se kopne do konce volebníh období, myslím není na místě. - Co se týká slov "kvalitní a dobře zpracovaný záměr", pak máš na mysli publikovanou studii? Bohužel neumím posoudit, nakolik je kvalitní. Troufám se ale říct, že bohužel zde není návaznost na rozvoj okolních částí města (protože takový plán rozvoje zřejmě neexistuje). Důkazem toho jsou i rychlé nápady, co by v areálu sportoviště mohlo ještě být (supermarket, centrum služeb), protože by se prý hodily, protože se výhledově bude (asi) rozvoj zástavby na Milánovech a bude (asi) rozvoj zástavby ve východní části města a západní část města má "přesupermarketováno", atd. - Jinak jsem rád, že jsme se obloukem dostali zpět k Červené zahradě. Sportovní centrum v této lokalitě jsem si přál. Jsem i rád, že vznikla studie, která (zřejmě) říká, že podstatné části sportovního centra se tam vlezou a centrum bude dávat smysl. K dalšímu vývoji jsem ale zdravě skeptický (k tomu jsou jistě dobré historické důvody) a vůbec nejde o lkaní nad dalšími ztracenými lety s "odbočkou Hybešova".

Asi z toho, že nevidím nic, na čem by to mohlo tentokrát spadnout. V minulosti všechny ty krachy nebyly nikdy rány z čistého nebe, vždycky jsme věděli, že je někde zřetelné riziko, které někdo buď podcenil, nebo ignoroval, případně že přípravné práce probíhají nekvalitně. Tentokrát takovou zřetelnou čouhající minu na cestě nemáme. Třeba se objeví, ale přece jen vidím rozdíl oproti tomu, že jsme ty miny viděli a tvářili se jakože nic.

Jsou. Teda teď jsme samozřejmě v nejisté situaci kvůli koronaviru, zatím nevíme, co to přinese, ale jinak jsou, není vůle. Kdyby byla, zvládneme to úplně v klidu jako jsme zvládli letňák.

3 Likes

Studie je hezká, ale při takové investici regionálního významu bych čekal kromě spousty parkovacích míst také zohlednění autobusového spojení. Opomenutí autobusové zastávky považuji za velkou chybu, zastávka u kapličky není zrovna vhodná nato aby tam zaszavovali třeba 2 až tři autobusy za sebou.

1 Like

Ok.
K té knihovně: domníval jsem se, že město je (zatím) ochotno dát půlku peněz. Jak říkal místostarosta, pokud nesežene dotaci 50 mil. Kč, nebude knihovna. Tohle neznamená, že peníze jsou. Nebo se pletu? Těch 110-120 mil. je v šuplíku, jen začít stavět? To by byla dobrá zpráva! - Doplněk: už to chápu. Peníze jsou znamená, že je město má, ale nemá vůli je dát. Ano?

Je to tak. Ostatně o žádném výroku typu: pokud pan místostarosta nesežene 50 milionů na halu, hala nebude, zatím nevím :slight_smile: Jasně že musíme tyhle velké investice rozložit do více let, nějak to naplánovat, využít úvěrů a podobně, ale pokud nás nečeká nějaká vleklejší krize, postavit halu a knihovnu je imho v silách města velikosti Boskovic. Teď se bude hrát spíš o to, aby se knihovna nezačala stavět dřív než hala, ačkoliv má v přípravě náskok – souběžně to totiž fakt asi nezvládneme.

1 Like

Tím méně když uvážíme vydání za pozemky v Červené zahradě....

Zatím jsme pouze v ověřovací studii, ale přesto asi souhlas - ano, mohla tam být už teď zakreslená. Když nic jiného, ukazovalo by to, že se autor zamýšlel i nad touto věcí.
Přesto, že nejsem dopravák, tak imho bude stačit obyčejný jednovozový záliv, taková frekvence MHD (IDOS) zde určitě nebude. Poměrně elegantně si jej dokáž představit přímo “nad halou” (za určitých podmínek v doststečné vzdálenosti od navržené okružní křižovatky by se dalo asi mluvit i o dvojici míst za sebou) - předpokládám, že třeba i toto bude mimo jiné řešit generel dopravy.
No a ti, co pojedou přímo do areálu, mají pohodlné parkování na 3 busy uvnitř.

Každopádně i přes tyto “drobné” nedostatky je za mne návrh opravdu o level jinde, než ten co zpracovávalo předchozí vedení města. Fakt :wink:

2 Likes

V zápisu z mimořádné rady jsou podrobnosti k dohodě o odkupu pozemků:

Parametry „Kupní a směnné smlouvy a Smlouvy o zřízení zástavního práva“ byly dojednány
dne 22.5.2020, kdy proběhlo poslední jednání s JUDr. P. ohledně odkupu výše uvedených pozemků o celkové rozloze 9.498 m². Město zastupoval pan starosta, oba místostarostové a pan zastupitel Farský. Konečným výsledkem tohoto jednání je dohoda, že město odkoupí výše uvedené nemovitosti za cenu 30 mil. Kč (3.159,- Kč/m2). Placeno bude ve třech splátkách po 10 mil. Kč. Do konce října 2020, dubna 2021 a října 2021. JUDr. P. požadoval za to, že snížil po celou dobu nabízenou cenu 3.500,- Kč/m² a možnost rozložení platby do tří splátek, částku 3,2 mil. Kč, jako finanční službu. Na tento požadavek zástupci města nepřistoupili. Nakonec byla navržena a odsouhlasena varianta této finanční služby ve formě převodu 3.080 m² pozemků v lokalitě Sv. Čecha - Absolonova. Znaleckým posudkem byly následně tyto pozemky oceněny na 2.032.800,- Kč (660,- Kč/m²).

A dále rada posouvá do zastupitelstva:

  • RM doporučuje ZM revokaci usnesení ZM ze dne 10. 9. 2019 č. 44.4. (ZM schvaluje umístění
    sportovní haly na ulici Hybešova)
  • RM doporučuje ZM přijmout usnesení o schválení umístění sportovní haly v areálu Červená
    zahrada
3 Likes

Dobrý den / ahoj,

pokusil jsem se zorientovat v dlouholetém městském maratonu a sepsal přehledně jednotlivé milníky i s odkazy na jednotlivá usnesení na našem webu: www.piratiboskovice.cz/sportovni-hala :pirate_flag:

Velice mi to pomohlo zorientovat se v této "problematice".
Pokud by měl někdo zájem, určitě můžete také využít.
Narazíte-li na něco zásadního, co tam třeba chybí, budu rád za jakékoliv připomínky.
Díky :wink:

4 Likes

Další informace v aktuálním reportu Z radnice.
Mimo jiné:

Starosta dále vysvětlil, že hala by mohla být postavena v několika etapách, a právě lezecká stěna a kuželna by mohly být sice součástí projektu, ale tak, aby mohly být dostavěny později.

Hmm :thinking:... O tomto upřímně nevím úplně, co si mám myslet.
Nemáme ještě oficiální zadání, natožopak výsledky architektonické soutěže a už jistotně víme, že lezecká stěna a kuželna bude dostavěna později. Ano, rozumím tomu, co je chtěno - ale opravdu - není to přeci jen trochu předčasné?
Přijde mi, že tak nějak už porcujeme medvěda, který ale zatím stále ještě běhá v lese...

Třeba i práve z tohoto důvodu a právě proto bychom měli / mohli vyhlásit veřejnou soutěž dle legislativy ČKA. Vzhledem k plánované velikosti haly a navazujícího okolí bychom se podle mne mohli na základě daného zadání a výsledné částky dočkat i řešení, která si třeba ani v tuto chvíli nedokážeme představit. A třeba nebude ani potřeba uvažovat v těchto intencích. Nevím. Veřejná soutěž totiž dokáže přinést naprosto nečekaná a přitom skvělá a kvalitní řešení.

Nejen vyzvat několik architektonických studií (určitě dle výběru skupiny kolem městského architekta i kvalitních), ale za pomoci veřejnésoutěže pořád můžeme mít - za jen o maličko větší částku - na výběr z klidně násobně víc variant. Není toto náhodou to, o co by se mělo vedení města snažit?
Chceme investovat nemalé finance za stavbu v řádech vyšších desítek milonů a zasekneme se na tom, že podklady pro toto řešení budou v poměru k celkové výši investice, kterou zde chceme investovat (bavíme se o minimálně malém procentu) u regulerní veřejné soutěže dle ČKA o něco málo vyšší? Dle mé zkušenosti s podobnými soutěžemi z poslední doby na podobné typy staveb - sportovní haly - si troufnu tvrdit, že soutěžících, kteří bysepřihlásili, může být klidnětřeba až ke 20... A to už je docela rozdíl.

Mimochodem stavební komise, které jsem členem, krom podpory výstavby sportovní haly v Červené zahradě přijala také neméně důležtou dvojici usnesení, kterými doporučuje RM, aby soutěž byla veřejná dle ČKA a stejně tak doporučuje, aby plánovaný skatepark byl uvažován součástí areálu Červené zahrady - nikoliv vybraného prostoru na okraji města, které tuto skupinu sportovců pro mne zbytečně segreguje od zbývajícího dění ve městě

4 Likes

Zajímavá práce Honzo,
předpokládám, že primárním cílem nebyla detektivní práce za cílem zjistit, kdo může za minulé kroky, ale naopak to, abychom teď společně zapracovali na tom, že v dalších řádcích už nebudou muset přibýt fakta, jak se zase něco pokazilo. A aby konečně začala tato antická sága spět ke zdárnému a hlavně kvalitnímu výsledku, které by si Boskovice za ta léta už opravdu zasloužily jako sůl.

Byl bych rád, kdybychom si konečně dokázali, že jsme schopni po několika desítkách letech zdejší stavební impotence přetavit řeči v zase konečně kvalitní veřejnou stavbu.

3 Likes

Momentálně (hihi) potvrzeno, město koupí pozemky na Července a přesune tam stavbu sportovní haly:

Obě hlasování byla téměř jednomyslná, u koupě pozemků na Července se zdržel pan Axman (ANO) a během hlasování o přesunu haly na Červenku už v zastupitelstvu nebyl pan Machač (ODS). Doufám tedy, že takhle jednotné rozhodnutí povede ke stabilnějším projektům než ta minulá.

4 Likes

Výborný komentář @zoul k celé věci:

3 Likes

Díky za výborně a decentně napsaný článek,měl jsem v úmyslu něco podobného napsat,ale určitě bych byl mnohem ostřejší a krytičtější a proto jsem to vzdal,škoda jen těch promarněných tří let.

3 Likes