Krajské volby 2020

Do krajských voleb zvývá něco přes půl roku. Marek Osouch připravil základní přehled kandidátek, lídrů a zastoupení regionálních politiků, kteří se o krajské mandáty budou ucházet:

Já jsem se pokusil o první komentář ke krajské politické mapě. Do voleb jde deset sněmovních subjektů samostatně.

2 Likes

To je dost dobrá úvaha, zvláště v případě "malých" stran. Jediné vysvětlení, které mě napadá je, že jsou jim krajské volby šumafuk. V roce 2016 v krajských volbách znamenalo 5% hlasů 3 získané mandáty. To je naprosto zanedbatelný počet a velmi malá síla v zastupitelstvu. Víc než 3-4 mandáty tyto strany stejně nezískají, takže nedává smysl sestavovat dlouhou kandidátku se 60 jmény namísto koalice s mixem kandidátů z programově příbuzných stran. Počet zvolených zastupitelů z každé strany pak bude možná stejný nebo menší - ale z pohledu politického vlivu v tak velkém zastupitelstvu je fuk jestli mají 2 nebo 4, ne? Na druhou stranu třeba budeme mít na kraji jen 3 velké strany a fungování toho orgánu nabude dosud netušených možností.

3 Likes