Uzavřený zastupitelský seminář ke sportovní hale

Zopakuji, co jsem již také psal. Ano, lokace haly v Července oficiálně stále platí. Avšak podle vyjádření starosty p. Dohnálka na zastupitelstvu (tedy oficiální sdělení) koalice již připravuje revokaci tohoto usnesení. Pokud k tomu dojde, tak při pragmatickém způsobu hlasování zastupitelů není důvod pochybovat, že by to někdo zvrátil. Pokud se ovšem na uzavřeném semináři pro zastupitele něco neupeklo. Jak se dalo čekat, nedozvěděli jsme se dosud nic.

Vy vnímáte jako správné, že nám zde co čtyři roky (v tomto případě) sportovní hala takto cestuje po mapě města? Že by se takto vynakládala znovu docela nemalá finanční částka na přípravu takové investice, aby třeba pak následující koalice toto usnesení jednoduše revokovala a konec?

To bydlíme každé 4 roky v naprosto jiném městě, že u podobně nemalé investice se takto radikálně mění vstupní informace a možnosti jeho řešení?
Přijde mi to, když nic jiného, jako neúcta k práci druhých, jedním takovým rozhodnutím zahodit nemálo času lidí, kteří tuto investici připravovali, včetně navazujícího času při projednání s úřady, aby se to takto opakovalo pořád dokola.

Jelikož jsem z oboru, tak chápu, že ne všechny projekty vidí vždy realizaci, i když byly třeba i dobře připravené.
Ale tady zatím ani ten pocit, že by realizace projektu sportovní haly byla dobře připravená vážně nemám...

2 Likes

Váš příspěvek přesně dokumentuje kotrmelce ve výkladu mých příspěvků. Já nevnímám ani přece neříkám, že je správné co se zde děje. Já pouze poukazuji na to, jak to chodí a jak se to děje. O tom ale nepíšete, protože o to vám asi nejde. Vy neznáte starostu a místostarosty? Vy neznáte 27 zastupitelů? To oni a rada přijímají a schvalují všechna rozhodnutí, ne já. Vy se ale podivujete nad mým příspěvkem, a to ještě v opačném gardu. Já jsem žádné usnesení nepřijal, ani nerevokoval. Pláčete sice pěkně, ale na špatném hrobě.

Ne mně, ale vám nevadí, že se má provést směna pozemků na Hybešové, která je podmíněna stavbou haly. Vám nevadí, že se současně vážně uvažuje o bourání tělocvičen a stavbě haly na Sušilově, vám nevadí, že při tom všem platí usnesení o stavbě haly v Července, kterým se oháníte. Tak to zarazte. Zarazte to.

No budiž. Již bez dalšího diskutování si počkám, jak to společně všechno napravíte a dáte do richtiku. Všem, kteří se o to pokusí, budu opravdu upřímně držet palce. Howgh.

Možná jen nemáme informace a příprava běží.

2 Likes

Jen bych asi upřesnil informaci, která se tu opakuje - pokud vím, tak sportovní kluby byly osloveny, aby se vyjádřily k požadavkům na halu - vybavení, rozměry, výška, počty kabin, velikost tribun, posilovna, gymnastický sál apod. Trochu je problém, že nevíme, kde hala bude, takže ty požadavky na halu se ve finále mohou mírně lišit - určitě bych měl jiné požadavky na halu v Července, jiné na halu na Sušilce (mj. z důvodu propojení s Jízdárnou) a jiné požadavky bych měl na Hybešku. Většina požadavků, co se týká potřeb pro sportovce, již byla na Slovákové zapracována. Podle mě se dá navíc uvažovat s lezeckou stěnou, pokud to prostory umožní...

1 Like

Já můžu jen zopakovat, jaká je škoda, že ty informace nejsou veřejné. Takhle se s nima dá v rámci politikaření různě čarovat, často vezmou zasvé výměnou politické reprezentace (kolikrát už se to muselo stát?), a kromě toho se ta debata takhle točí v kruzích, místo abysme se vrátili k nějaké dokumentaci požadavků a měli jasno.

PS. Lezecká stěna se hodí, jistě nejsem sám, kdo z toho už občas leze po zdi!

4 Likes

Na tiskovce se objevila myšlenka místostarosty Holíka, aby o lokalitě umístění haly rozhodla alespoň 2/3 většina zastupitelstva. Nemůže někdo z vás znalejších situace odhadnout, zda je toto přání místostarosty realistické?

Nezlobte se prosím, že Vaše příspěvky jsou vykládány různě, ale přiznám se, že mnohdy nevím kde začíná ironie a kdy to je míněno vážně.

1 Like

O.K. Na nikoho se nezlobím, fórum je pestré a tak to má být.

1 Like

Myslím, že je to realistické. On to totiž není moc ambiciózní plán – koalice má 15 hlasů a 2/3 jsou 18 hlasů. Lidovci vypadají hodně vstřícně, což by na těch 18 přesně stačilo. Osobně myslím, že pokud by jednání zastupitelstva předcházela rozumná a transparentní debata, samozřejmě taky šikovná politická jednání, plus tady byl i příslib dobrého postupu při další přípravě stavby (kvalitní zadání, soutěž na architektonické řešení), byla by šance získat i silnější podporu.

4 Likes

Ok, díky za zastupitelskou matematiku, ted je to jasnejsi. Jeste je otazka, zda takovy souhlas 2/3 ci vetsi vetsiny zastupitelu bude stacit verejnosti k uklidneni, ze “vsechno je cajk”. Treba ano.

To si myslím, že ne. Pokud by Piráti, ČSSD a komunisti byli nějak razantně proti a měli srozumitelné argumenty a zkrátka to téma politicky hráli, moc konsenzuálně to při 18 hlasech vypadat nebude. Ale to do značné míry záleží na komunikačních schopnostech koalice. Zatím nic moc, bych řekl.

Prostor i potenciál ke zlepšení komunikačních schopností koalice tu je. Pak může dojít k naplnění prvního bodu programového prohlášení: "Rada města se tímto programovým prohlášením zavazuje k transparentním principům řízení města Boskovice, které v sobě zahrnují otevřenou diskusi napříč celým politickým spektrem, odbornou veřejností a obyvateli města Boskovice a místních částí Bačov, Hrádkov, Mladkov a Vratíkov." Já v to věřím.

A už jsou tu podklady ze semináře, tady pirátský zápis:

A tady promítaná prezentace. Prezentace obsahuje následující harmonogram:

  1. Rozhodnutí RM 08/2019
  2. Rozhodnutí ZM 09/2019
  3. Vypracování studie do 11/2019
  4. Výběr studie 12/2019
  5. Vypracování projektové dokumentace do 04/2020
  6. Územní rozhodnutí, stavební povolení 07/2020
  7. Soutěž na zhotovitele 08/2020
  8. Výběr zhotovitele do 12/2020
  9. Zahájení výstavby 03/2021

Z bodu čtyři bych usuzoval na nějakou formu soutěže, nevíme někdo detaily? Aha, Piráti v zápisu píšou:

Ve zveřejněném harmonogramu se dle slov místostarosty Mazáče s otevřenou architektonickou soutěží nepočítá. Není z toho zřejmé, zda výběr bude na základě vyzvané soutěže, nebo jestli nepůjde o architektonickou soutěž vůbec. V posledním případě s postupem nesouhlasíme a mohl by bránit naší podpoře kterékoliv z uvedených variant.

3 Likes

Tak to je fakt supr. Zápis a hlavně promítaná prezentace vzbuzují hodně otázek. Jaký je odhad počtu neregistrovaných sportovců, kteří budou halu využívat, a o jaké sporty půjde? Já nějaký náznak vzniku nového klubu/oddílu, který halou získá možnost realizace? Proč je uvedeno srovnání s halou ve Svitávce (je to vzor pro výstavbu boskovické haly)? Proč se nepočítá s otevřenou architektonickou soutěží? Počet parkovacích míst (3 busy + 55 osobních) vychází z místa v lokalitě nebo je tento počet nějak odhadnut? Z jakého důvodu by v hale měly být i menší gymnastické sály (čí je to požadavek)? Řešení vnitřních dispozic neexistuje (zřejmě záleží na tvaru budovy odvislé od lokality), nicméně počítá se s jedním sálem a zázemím? Jaké jsou varianty uspořádání hracích ploch v hlavní sále v případě paralelního sportování? Počítá se s tribunou a pokud ano, pro kolik lidí a proč? Atd ...

4 Likes

Tak sláva - konečně jsme se dočkali. :slight_smile:

Za mne bohužel nepřinesla tato prezentace žádné nové poznatky, krom toho, že vidíme vedle sebe - říkám v lehké nadsázce - položené dva půdorysy z katastru nemovitostí s vyznačením plochy haly + parkováním a dvě fotky z dronu obou lokalit a pár sestav čísel.
V této fázi projektové přípravy není ambicí a ani běžnou praxí mít vyprojektované dvě varianty haly se vším všudy - tedy s dispozičním řešením. To by byla stejně pouze jakási hypotetická představa jak prostor využít a kdyby jej zpracoval jiný projektant, bude s největší pravděpodobností jiný, nicméně asi taky reálný. Takže to se přiznám, že jsem ani nečekal a autorům prezentace nemám zazlé.

Spíše jsem čekal jiné a důležité věci, kterých jsem se v prezentaci bohužel nedočkal. Z představeného dokumentu (na to že se na její přípravě intenzivně pracovalo skoro půl roku) tak mám docela smíšené pocity. Myslel jsem, že se halvně třeba konečně dozvíme dlouho deklarovaný stavební program. Kolik, čeho, kde a jak kapacitně velké. To je pro mne alfa a omega a nestačí říct - "asi tak nějak jak ve Svitávce". Takto jsme pořád tam, kde cca v lednu letošního roku. Takové konstatování mě moc neuklidnilo.

Je jasné, že přímá úměra velikost sídla/velikost haly v tomto případě úplně neplatí, ale přeci jen nějakou diferenci bych očekával. Svitávka asi nemá při počtu obyvatel a hlavně potenciálních sportujících uživatelů stejné požadavky na využití a druhy provozovaných sportů jak několikanásobně větší Boskovice. Nechci, aby to působilo, že neustále hledám chyby - ale proto, že tento proces znám i z druhé strany, kdy podle nějak kvalitního zadání musím poté navrhnout stavbu, vím, že čím lépe zpracované zadání, tím menší je překvapení zadavatele v průbehu projektu, když se na něco zapomnělo a nebo se špatně definovalo. Tomu bychom se měli snažit pokud možno co nejlépe zpracovaným zadáním předejít. Nedotaženým zadáním, do budoucna totiž ve výsledku můžeme udělat starosti nejvíc sami sobě.

Četl jsem tu výše od Vladimíra Petrů, že zadání se bude lišit, protože máme jiné lokality. Asi chápu jak to myslel, ale já si naopak myslím, že zadání (z hlediska kapacit a výměr) by mělo být naprosto identické. Kluby jsou pořád stejné, sportovců je také stejně a mají z toho plynoucí požadavky. Co se ale bude lišit, v návaznosti na lokalitu a tyto požadavky, bude logicky výsledné řešení. Na jednu lokalitu se stavební program může vejít hůře, na druhou třeba lépe a bude na projektantovi, aby se s tímto "popral".

I třeba z tohoto důvodu bychom měli chtít zpracování zadání formou architektonické soutěže. Ať vybereme opravdu to nejvhodnější řešení (výsledné řešení + očekávané náklady a klidně i s propočtem očekávaných provozních nákladů a třeba i tepelně technických vlastností obvodového pláště (které bývají už celkem běžně součástí zadání soutěže).
I proto mne zklamal (nicméně asi už moc nepřekvapil) bod 11.c) a d), resp. jak píšou zástupci Pirátů - že se nepočítá se soutěží.
Je to smutné, ale asi v našem městě opravdu nedokážeme uspořádat architektonickou soutěž... I přesto, že bylo toto kritizováno u zpracování projektu na knihovnu.

3 Likes

To myslím není úplně přesné. Myslím, že dokážeme. Jen nechceme. Tedy pan Mazáč nechce. Nevím ale, jaký k tomu má důvod. Jsou to finance, časové důvody, eliminace možných komplikací, ...?

2 Likes

Co na tom, když možná dokážeme, ale pořád a stále nechceme (nevím kdo všechno konkrétně je proti) - výsledek je ale pořád stejný.
Zase tak budeme mít netransparentní zadání, reps. jeho navazující řešení - zřejmě opět na základě nejnižší nabídkové ceny (?) - což je v případě, kdy při vyhodnocení vlastně vůbec nevíme, jak bude stavba vypada a jaké bude mít parametry asi hodně špatně. V tomto duchu jsem to myslel.

2 Likes

Jen upřesním - jestli se zadání bude skutečně lišit netuším, ale já osobně bych měl jiné požadavky :slight_smile: a jen je trochu upřesním. V hale na Července bych chtěl určitě pořádnou restauraci pro celý areál, druhou tělocvičnu, posilovnu... Na Hybešce podle mě taková velká restaurace být nemusí, druhá tělocvična je kousek vedle, tak by stačil menší gymnastický sál. Pokud budeme uvažovat o Sušilce, tak máme propojené dvě haly a nepotřebuji tam druhou větší tělocvičnu...Kdyby byla hala na Července, tak bych chtěl nějakou větší halu (kapacitně), než na Sušilce nebo Hybešce. Co se týká vybavení, tak to bych taky viděl rozdílně s ohledem na dvě haly na Sušilce, případně jedné haly na Července... Velikost hrací plochy, počet šaten apod. to by mělo být samozřejmě stejné...Ale píšu jen své názory, jak to bude ve skutečnosti nevím...

4 Likes

Úplně si nerozumíme, přestože oba myslíme v podstatě to stejné. To co píšete, tak může klidně být a kdoví, jak to opravdu bude ve skutečnosti. :wink:

Já to myslel tak, že bychom měli mít jasno o základních parametrech vlastního provozu haly - jakým je třeba kapacita hlediště, počty a kapacity šaten, velikosti potřebných skladů, velikost nářaďvny, atd. Z toho se pak budou odvíjet např. kapacity hygienického zázemí (jak pro veřejnost, tak pro sportovce) apod. A toto se přiznám, jsem takto zpracované zatím neviděl. Byly to zatím pouze a jenom vyjmenované místnosti.
Toto je za mne základní zadání haly - všechno ostatní, jako případné další sály (gymnastika?, apod.), restaurace a možné další podobné provozy se dají doladit až dle konkrétní lokality a vazeb na okolí. V tom jsme asi ve shodě.

V tomto případě se už bavíme ale o konkrétním zadání, na konkrétní pozemek - zde je pak třeba řešit, aby se dispozice díky spoustě požadavků totálně nezasukovala na úkor provozu - prostě aby to tam lidově řečeno vešlo a fungovalo. Tam se samozřejmě můžeme lišit podle toho, kde hypoteticky stavíme - jak jsme oba psali. To taktéž souhlasím.

Škoda, že podobně jako to Lukáš Holík zvládl v případě knihovny, nebyla zatím sestavena např. nějaká pracovní skupina ke sportovní hale - myslím, že by se za těch sedm měsíců dalo už mnohé zvládnout. Ne jen představená prezentace.

Ve věci té dnes už asi hypotetické Červenky a větší haly (kapacitně) - měl jsem za to, resp. to tak doposud bylo prezentováno (pokud se nepletu), že chceme stavět hlavní městskou halu a ta by měla být přeci všude kapacitně stejná. Za mne pořád platí jedna ekonomika provozu a hospodárnost - tedy, že musíme vědět, jak jsme schopni halu zaplnit/zaplatit (kapacita hlediště), v návaznosti na sporty a soutěže, které v ní chceme pořádat - ať stojí přeci ve městě kdekoliv.

2 Likes