Nové odpadové hospodářství?

Čau,
registroval jsem informaci o zvýšení poplatků za odpad pro obyvatele Boskovic. Zároveň taky nějaké snahy o reformu, zejména od @Lukáš Holík.

Dneska jsem viděl skvělou reportáž v ČT o třídění v Šitbořicích, ukazovali tam graf snížení komunálního odpadu na obyvatele během několika let, což vede logicky i ke snížení nákladů na svoz komunálu. Navíc současným trendem je zvyšující se poptávka/cena tříděného odpadu.

Jak se to teda u nás vyvíjí a není teď ten správný čas celou věc reformovat a přenastavit smlouvy se zpracovatelem odpadu SITA SUEZ? Něco jako:
"Hele, odpady jsou dneska drahý zboží, který od nás dostáváte naservírovaný zadara a za ten zbytek vám ještě hrubě platíme, takže si to trochu upravíme, vy to budete dělat levněj, efektivněj a lidi pro vás líp"?

Nebo je to celý jinak? :slight_smile:

2 Likes

To asi není v zásadě úplně marný, jen si neumím představit (bez jakékoliv negace) jak by to fungovalo tady ve městě, v částech kde jsou bytové domy a každý tak nemá před vlastním domem "adresně" v určitý den narovnaný vytříděný odpad na svoz a nosíme je tak k velkoobjemovým kontejnerům.

Třídění odpadu by mělo být za mne samozřejmostí a už si skoro nedokážu představit, že bych každý týden nechal vyvážet popelnici jako to bývalo dřív (teď to je tak jednou za měsíc+)

Když jsem tento příspěvek četl, hned jsem si vzpomněl na to, jak pracují, či lépe chtějí pracovat s odpadem v Hranicích, kde sběrný dvůr pojali zároveň i jako edukační centrum.

Studii jim zpracoval v roce 2017 známý ateliér Chybík + Krištof architects - zatím je to pouze ve vizualizaci a modelu, ale přijde mi to rozhodně krok správným směrem. Edukace a uvědomění si, že odpad není pouze vyhození věci do popelnice je základ. Bez toho budeme neustále klít, že se ceny za odpad zase zvyšují, ale velká většina z nás pro to sama není ochotna něco udělat, aby to tak nebylo.

4 Likes

Čína, která je světově největším odběratelem plastového odpadu, ho zhruba před rokem prakticky přestala vykupovat, takže ceny za výkup plastu šly o desítky procent dolů (viz například ČT24). Takže naše vyjednávací pozice, pokud to dobře chápu, není takhle růžová.

@Marek napsal o chystaném systému odpadů podrobný text:

Stručně řečeno: Poplatek pro všechny by zatím měl zůstat stejný, ale kdo přejde do nového systému a bude třídit, má šanci si ho snížit.

3 Likes

Změny v boskovickém odpadovém hospodářství sleduju dle Cimrmana jen "letmo", nemám dostatek času rozklíčovat, co je ideální (pro mne jako vlastníka rodinného domu) a co je cíl (města). V aktuálních informacích na webu města toho moc není, kontaktní osoba je tam uvedena jen pro platby. Zaznamenal jsem informaci o navýšení poplatku o 25 % z 550 na 690 Kč s tím, že město je vlastně i tak postiženo (bude prý doplácet 1 mil. Kč). Je zde uveden neurčitý příslib, že "Během roku 2020 budou mít občané možnost zapojit se do systému, který se zaměřuje na redukci a separaci odpadů a budou tak mít možnost ušetřit a snížit si poplatek pro následující rok 2021." Není uvedeno jak se zapojit, není uvedeno, o kolik procent bude můj poplatek snížen po zapojení do programu.

Na stránce Jak nakládat s odpady je napsáno, že mám třídit, a tak třídím. Nevyužil jsem nabídky na poskytnutí separačních nádob. Nechci mít za plotem řadu nevzhledných barevných popelnic, nechci popelnicím budovat přístřešek a navíc nevím, jestli by mně je vyvezli (je to k nám z kopce po částečně nezpevněné cestě, standardní svozový vůz k nám nezajíždí). Třídíme veškerý papír, plasty, sklo, drobná elektrozařízení a baterie, a textil do vlastních pytlů, po cestě do práce to vysypu do kontejnerů.

A jsme u toho. Do kontejnerů to často nevysypu. I po navýšení počtu kontejnerů na stanovišti č. 10 "L. Vojtěcha u samoobsluhy" je často plný kontejner na papír a na plasty. Kontejner na elektro je teď tak plný, že nejdu ani otevřít dvířka. Nemám čas objíždět další stanoviště a tak to vozím autem do Brna a zpět, až se kontejnery (v Boskovicích) uvolní.

V souvislosti s tím jsem se dnes podivil nad článkem Nakládání s odpady v rámci podnikatelské činnosti. Text dává přeplněnost kontejnerů za vinu podnikatelům na základě záznamů z kamer a "šetření pracovníky odboru tvorby a ochrany životního prostředí". Jestli je to pravda nevím (to s těmi podnikateli). Dá se rozlišit, zda odpad do nádoby sype nějaká osoba jako podnikatel nebo jako fyzická osoba - nepodnikatel? No, není to asi moje starost. Silně ale pochybuji, že vyhrožování podnikatelům pokutou až 300 tis. Kč dojde ke změně.

Ocenil bych, kdyby v rámci tlaku na třídění odpadu město co nejdříve nalezlo vhodný způsob, jak komunikovat s občany a firmami, aby ke změně systému nakládání s odpady skutečně došlo. Zatím to nevypadá. Nebo se pletu? Oslovil třeba někdo napřímo okolní firmy a probral s nimi možnosti jejich i možnosti města? Kdy se závazně dozvím, o kolik mně bude v roce 2021 snížen poplatek a jaké pro to musím splnit podmínky?

1 Like

@Lukas.Holik :point_up: Tohle je tvoje parketa, neměl bys prosím na některé z otázek odpovědi?

Bohužel se mi zdá, že v tomto město dost spí. Máme 6. února, od dubna má systém fungovat a podle mě 90 procent obyvatel města neví, že se něco chystá. Možná něco zachytili, ale informace opravdu chybí - ať už jakým způsobem se zapojit, kdy se kam nahlásit, co musím, můžu apod. Na něco jsem se pokusil odpovědět v tomto textu. Ale komunikace to má být především od města a ta zkrátka není, nepočítám-li pár zmínek ve zpravodaji, ale dosti nekonkrétních. V únorovém je mimochodem toto: Všechny domácnosti v Boskovicích dostanou během měsíce března do svých poštovních schránek konkrétní informace o tom, jak bude třídění probíhat.

3 Likes

Ahoj všem,
Proč město nekomunikuje, není v tom náhodou posunutí zákona o pár roků dál viz. co schválila sněmovna

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila novelu, která má konec skládkování odpadu odložit z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030 spolu s razantním zvýšením poplatku za ukládání odpadu. Novelou se budou nyní zabývat výbory pro životní prostředí, hospodářství a pro veřejnou správu.

Pánové!
Možná se vám zdá, že nekomunikujeme a že spíme, ale pánové, tak zásadní změna v podobě nového motivačního systému a všechna nastavení, proces schvalování v městě velikosti Boskovic není vůbec jednoduchý a hlavně časově náročný. Je to nesrovnatelné, jak když v malé obci rozdáte nádoby s kalendářem svozů.
Jsou schvalovací procesy, které se musí splnit, abych mohl plnohodnotně nový systém prezentovat. Posledním krokem je schválení pravidel, pro rozdělování EKO bodů. Tohle je konečný a nejdůležitější schvalovací krok, který je připraven na úterní radu města. Bez schválení nemám co konkrétně prezentovat, pouze vesměs obecné informace, které už děláme.

  1. V měsíci březnu bude další veřejné schůzce, na kterou vás srdečně zvu! Ohledně přihlášení a nastavení pravidel. Také ji nahrajeme stejně jako první. https://www.youtube.com/watch?v=3DahfCbTUaE
  2. Koncem února bude hromadná schůze předsedů SVJ, kde systém znovu představíme a sdělíme postup přihlášení. Počítám, že následně přijdu i na schůze SVJ osobně debatovat nad konkrétní lokalitou a přidávání nádob na separaci, to už chystáme.
  3. Řešíme navýšení nádob na třídění kovu, ve středu jsem dostal finanční kalkulaci a teď potřebuji věc probrat na radě, jestli navýšíme počet nádob 240l nebo 1300l. Každá má svoje pro a proti.
  4. Oslovujeme i boskovické obchody, které se mohou zapojit do tzv. prerecyklu.cz, Sýrárna Boskovice se již zapojila.

Co se týká zapojení domácností, jak bylo řečeno, v měsíci březnu vám přijde obálka s informacemi svozu, pravidly a vše kolem nového systému.

Od jiných občanů… V minulém týdnu mi bylo řečeno, že moc zviditelňuji ty odpady, že už je toho příliš, takže tak …

Mějte hezký víkend!

2 Likes

A ještě od jiných občanů...pan předseda místní Trikolóry v rozhovoru pro Ohlasy sdělil něco v tom smyslu, že celé to třídění je vlastně nesmysl a že se to všechno nakonec stejně sesype na jednu hromadu. Takže ono to téma mezi veřejností zase tak moc zviditelněné nebude. Stejný názor možná sdílí více občanů. Co ovšem s panem Trefným sdílím já, je ten podivný pocit, když přijedu něco odložit do sběrného dvora na Doubravy. To opravu pohledem laika vypadá spíš jako chaos než jako nějaká sofistikovaná recyklace. Toto sice s novým motivačním systémem přímo nesouvisí, ale u těch skeptiků to určitě důvěru v celý systém neposílí.

Rozdíl v platbách se mezi městy, které třídí a netřídí projeví během několika let. To samé i u nás, já dávám možnost výběru, nikoho nenutím, buď se chovejme ekologicky a nebudeme muset tolik zvyšovat poplatek za svoz odpadu. Nebo nic nedělejme, netřiďme, ale pak se nedivte, že se bude platit více. Žijeme v demokratické zemi, máme možnost volby :slight_smile: Myslím, že to hlavní je řečeno na záznamu.

Teď sdělím pouze a jen ekonomický pohled města, který bude vytržený z kontextu celého odpadového hospodářství.
Město Boskovice dostává peníze od společnosti EKO-KOM za vytříděné suroviny (plast, papír kov, …), za všechno další platí, čím víc se vyseparuje, tím více dostaneme! Zde pravomoc města končí.
Jak s odpadem následně svozová firma naloží, mě jako město nemusí zajímat, není můj problém. Já mám podepsanou smlouvu na likvidaci odpadu s certifikovanou firmou a ta s tím nakládá v rámci zákona.

Vzhledem k tomu, že zavedení nového systému je náročné a jedná se o zásadní změnu, bylo by asi dobré neváhat a s veřejností pracovat už teď. Jinak se může docela dobře stát, že míra zapojení občanů do třídění bude nízká, což si jistě město nepřeje.

Zavádění jakéhokoliv nového systému pro veřejnost vyžaduje neustálé vysvětlování důvodu změny a jeho výhod. Nebo myslíte, že míra třídění se po zavedení systému zvýší o desítky procent jen tím, že občané najednou prozřou a začnou být uvědomělí nebo uslyší na možnost ušetřit ročně několik málo stokorun? To se spíše obávám, že veřejnost bude ovlivněna nepodloženými výroky předsedy Trikolóry.

1 Like